Tři rady, aby vám šla práce pěkně od ruky
„Jak dlouho trvá takové zhubnutí?“ Ptal se Medvídek Pú v knížce A.A. Milneho poté, co se přejedl na návštěvě u Králíčka a nevešel se do vchodu z nory. „Asi tak týden, myslím.“ Odpověděl Králíček.

„Jak dlouho trvá takové napsání diplomky?“ Je velmi častá otázka studentů.
Říká se, že: „Svět vznikl za 7 dní. Stejně jako většina diplomových prací.“ Což sice někdy může být i pravda. Nicméně většinou trvá psaní přece jenom o trochu déle.
Na napsání bakalářské práce bývají zpravidla dva semestry, na práci diplomovou pak dokonce semestry čtyři. Může se tak zdát, že je času víc než dost, což je sice pravda, ale platí zde, nejen studentský, zákon, který říká, že úsilí je přímo úměrné času, které na práci máme. Jinými slovy, čím méně času máme, tím usilovněji pracujeme a naopak.
Úsilí je přímo úměrné času, který na práci máme.

Rada první – plánujte
Psaní bakalářky a diplomky není sprint, ale spíš maraton, čemuž je třeba přizpůsobit tempo. Nepřepálit začátek, ale ani nezaspat na startu. Neodkládat začátek, ani se nevyčerpat v prvním týdnu. Základem je dobré plánování a také motivace.
„Tak, jak jste pokročila s bakalářkou? Dlouho jsme se neviděly, tak co máte nového?“ „No zatím vlastně nic, chybí mi pár zkoušek, tak jsem se rozhodla prodloužit studium.“
Tento, celkem běžný dialog, zná určitě celá řada vedoucích prací i studentů. Problém je, že se další semestr mnohdy opakuje jako přes kopírák.

Rada druhá – motivujte se
Abyste vydrželi běžet dlouho a závod nevzdali, je důležitá motivace. Motivace může být různá, ale neměla by být jen vnější. Pokud chcete potěšit dědečka diplomem z téhož oboru, kterému se on i váš pradědeček věnovali celý život, je to hezké a motivující, pokud vás obor baví a zajímá.
Pokud ale jen z ohledů k tradici jdete ve stopách svých předků, motivaci ztratíte mnohem snáz a rychleji. Snažte se v tématu objevit to, co vás opravdu zajímá a baví. Obklopte se podobně naladěnými spolužáky, můžete si dát společnou výzvu, kolik a co napíšete za určitý čas apod.

Rada třetí – začněte
Takže rada třetí zní, začněte. Jedno jak, jedno kdy, ale hlavně začněte. Udělejte si plán, a i když se vám zdá, že máte fůru času, začněte ho pomalu ale jistě plnit. Další semestr velmi rychle uteče a datum odevzdání se nebezpečně přiblíží.
Práce napsaná horkou jehlou se obvykle snadno pozná a je škoda, když už jí ten čas tak jako tak věnujete, nedat si na její tvorbě aspoň trochu záležet.
Mezi časté výtky oponentů, ale mnohdy také samotných vedoucích prací, patří:
„Práce je velmi dobře zpracovaná, jen je škoda, že student nestihl zopakovat jeden z experimentů.“ „Práce má vynikající úvodní část, je škoda, že na druhé části je znát nedostatek času.“
Doba psaní práce také velmi souvisí s jejím tématem a celkovou náplní. Máte ve své práci experimenty? Terénní průzkumy? Ankety a dotazníky? Pak samozřejmě musíte počítat s časem na jejich provedení a následné vyhodnocení.
Slovo závěrem
Na internetu jsem si udělala malý průzkum a hledala odpovědi na otázku: „Za jak dlouho lze napsat diplomku?“
Odpovědi jsou různé od tři čtvrtě roku po víkend.

Rozdíl je také v tom, co si kdo pod pojmem napsání diplomky představuje. Napsání celé práce od chvíle obdržení zadání po její odevzdání? A nebo čistý čas psaní na základě již vypracovaných průzkumů, výzkumů a vůbec odborné části?
Ale docela dlouhou dobu vám psaní zabere i v případě, že máte vše připravené a jen píšete, upravujete, vkládáte a formátujete tabulky, obrázky, grafy, upravujete citace apod.
Takže odpověď na otázku: „Jak dlouho trvá takové napsání diplomky“ by mohla být „Záleží na oboru, na konkrétním tématu a obsahu práce, na vaší motivaci a také na době, kterou na psaní máte, čím kratší čas, tím pilněji budete psát.“
Tak ať se Vám dobře píše 😊