Tento článek vznikl jako volné pokračování příspěvku s názvem Netvořte plagiáty, citujte a buďte originální. Protože otázka citací je velmi široká a z vlastní zkušenosti vím, že studenti v ní mnohdy tápou, rozhodla jsem se věnovat tomuto tématu podrobněji. V následujícím textu se tak například dozvíte, jak citovat informaci, kterou získáte z e-mailové korespondence, ale také jak citovat informace z diplomové práce nebo televizního pořadu.
„Ráda bych citovala informaci, kterou mi pan doktor Vomáčka napsal v e-mailu, co s tím?“ Obrátila se na mne studentka píšící svou diplomovou práci. Informace z mailu, no to je docela oříšek. Ale než ho rozlouskneme, pojďme se na otázku citací a následného odkazování na zdroje v textu podívat trochu blíž.
Čas od času rozvíří náš mediální prostor aféra s plagiáty diplomové práce, zpravidla se jedná o osobu známou z veřejného života, na kterou je přeci jen více vidět. Následuje smršť článků, jak v tisku seriózním, tak také v řadě bulvárních plátků. Postupem času většinou vše vyšumí do ztracena a do popředí zájmu vstoupí téma nové.
Jak vzniká plagiát
Moralizovat a ukazovat prstem je snadné, těžší je naučit se správně citovat a plagiátorství se tak vyvarovat, protože zdaleka nemusí jít jen o úmyslné opisování. Stačí třeba jen správně neocitovat použitý zdroj, nebo na některý ze zdrojů prostě jen zapomenout a malér může být na světě.
Jak správně citovat?
Pro všechny, kteří v oblasti citací tápou, jsem připravila e-book zdarma 5 praktických rad, jak nenapsat plagiát, kde se dozvíte, jaký je rozdíl mezi frází a parafrází, seznámíte se s možnostmi citací a následných odkazů na zdroje u grafických a tabelárních výstupů, legislativních dokumentů i zdrojových kódů. Jako bonus na Vás pak čeká ukázka citací z osobního rozhovoru a přednáškových materiálů.
A co je vlastně třeba citovat?
Obecně platí, že zdroje uvádíme u doslovně převzatých textů, obrázků, tabulek. Vlastní myšlenky nebo všeobecné poznatky se necitují. Právě rozlišení toho co je a co není poznatek všeobecný, mnohdy dělá potíže. Všeobecným faktem je například datum vyhlášení České republiky. Převezmeme-li ale delší text i s uvedenými údaji, je potřeba tento převzatý text napsat kurzívou, dát do uvozovek a uvést jeho zdroj. Pokud bychom tuto informaci parafrázovali, tedy přepsali vlastními slovy, kurzívou ani v uvozovkách nebude, ale zdroj uveden být musí.
Příklad:
Fráze – přímá citace
„Svoboda v rozhodování vedla Slováky k úsilí o vytvoření samostatného státu. Prakticky od roku 1990 docházelo mezi národními vládami i parlamenty k neshodám. Bylo stále zřejmější, že hluboké rozpory povedou k zániku společného státu. Po obtížných jednáních přestalo Československo po téměř 75 letech existovat. 1. ledna 1993 se vytvořily dva samostatné státy – Česká republika a Slovenská republika.“ [X]
Parafráze – nepřímá citace
S příchodem svobody usilovalo Slovensko o vytvoření samostatného státu a mezi národními vládami i parlamenty docházelo ke stále větším neshodám a rozporům, které nakonec vedly k rozdělení společného státu a vzniku dvou států zcela samostatných. 1. ledna 1993 tak vznikla Česká a také Slovenská republika. [X]
Zdroj
[X] Vznik České republiky. Historie Česka pro školáky: Od pravěku až po současnost [online]. [cit. 2018-10-30]. Dostupné z: http://historie.lusa.cz/navrat-k-demokracii/vznik-ceske-republiky/
Podle čeho citovat?
Pro citování a následné odkazování na zdroje se u nás nejčastěji používá norma ČSN ISO 690 (01 0197) Informace a dokumentace – Pravidla pro bibliografické odkazy a citace informačních zdrojů [1]. V této normě naleznete také tři nejčastější způsoby citování.
Autorský zákon 102/2017 [2] jako minimální požadavek uvádí uvedení jména autora, názvu díla a zdroje.
Jak citovat z E-mailové korespondence?
Vraťme se tedy k dotazu z úvodu článku. Norma ČSN ISO 690 však neřeší vše a u mnohých zdrojů pak nezbývá, než se spolehnout na způsoby často používané, leč neoficiální [3] [4] [5].
Mezi citace v normě neřešené patří také citace z e-mailové korespondence. Co tedy s tím, máme-li v e-mailové korespondenci informaci, kterou chceme použít? Podívejte se na následující ukázky:
Nejčastěji se v textu práce uvede:
Jak píše Ing. Petr Starý ve svém e-mailu ze dne 21.9.2018 „Rychlost vozidla závisí na jeho konstrukci…“
Do seznamu použitých zdrojů se píše:
E-mailová korespondence s Petrem Starým [online], 21.9. 2018, stary.p@seznam.cz.
Pozor! E-mailovou adresu lze zveřejnit pouze se souhlasem dotyčné osoby, jinak se neuvádí. Text e-mailu je také možné přiložit k práci celý ve formě přílohy.
Lze také použít také tuto formu zápisu:
STARÝ, P. Rychlost vozidel [online]. 21. září 2018 [cit. 2018-10-25]. Osobní e-mailová komunikace.
Jako název, zde Rychlost vozidel, se píše předmět e-mailu.
Někdy se uvádí též:
STARÝ,P. Citace dopisu [elektronická pošta]. Message to: Pepa.Krok@seznam.cz. 21. září 2018 12:31 [cit. 2018-10-25]. Osobní e-mailová komunikace.
Z uvedených příkladů zápisu do seznamu zdrojů bych doporučovala variantu druhou, tedy s uvedeným textem předmětu.
Jak citovat z diplomových a dalších akademických prací?
Kurzivou se píše text v předmětu zprávy, první datum je datem, kdy e-mail přišel a druhé, kdy ho v práci citujete.
Další oblastí, se kterou se studenti často potýkají, patří citace informací převzatých z diplomových prací. Otázka: „Půjčil jsem si diplomku toho a toho a rád bych z ní použil několik tabulek, jak je mám ocitovat?“ „Stáhla jsem si zajímavou diplomku a teď bych z ní ráda něco ocitovala, jak na to?“
Obecně se nedoporučuje vycházet z diplomových prací jako primárních zdrojů. Vždycky se podívejte do seznamu literatury, zda nedohledáte původní zdroj. Pokud chcete použít část z práce, která je originální a jejímž duchovním otcem je autor diplomky, pak se můžete řídit následujícím vzorem. Otázku citací z diplomových a jiných kvalifikačních prací opět norma neřeší, takže vám nezbývá než vyjít ze způsobu v praxi vyzkoušeného a často užívaného [3] [4] [5].
Samozřejmě uvedete autora práce a její celý název. Dále se uvádí místo a rok, kdy byla práce vytvořena a o jaký druh akademické práce se jedná (bakalářská, diplomová, disertační, apod.), následuje název školy. Citaci můžete doplnit také o rozsah práce a jméno vedoucího – viz následující příklady:
VOMÁČKA, Karel. Řešení hlukové zátěže v obci Nová ves. Praha, 1999. Diplomová práce. ČVUT v Praze, Fakulta dopravní.
VOMÁČKA, Karel. Řešení hlukové zátěže v obci Nová ves. Praha, 1999. 78 stran. Diplomová práce. ČVUT v Praze, Fakulta dopravní. Vedoucí práce Jan SLÁDEK.
Jak citovat z televizních či rozhlasových pořadů?
Poslední ukázkou v tomto článku je citace informace z televizního pořadu. Občas se stane, že v nějakém seriózním 🙂 dokumentu, narazíte na zajímavou informaci, kterou byste rádi uvedli ve své práci. Ani touto problematikou se norma nezabývá, nicméně i zde platí „zvyková“ pravidla [3] [4] [5].
Napíšete název pořadu a název cyklu, byl-li pořad jeho součástí. Dále se v hranatých závorkách uvede, že se jednalo o televizní dokument, případně rozhlasové vysílání a na závěr je nutné doplnit ještě program, na němž byl pořad uveden a datum vysílání, viz příklad:
Vliv hluku na zdraví obyvatel. In: Doprava a lidé [televizní dokument]. ČT1, 25. 9. 2017.
A jak se tedy vyhnout tvorbě plagiátů? Důsledným uváděním zdrojů, jejich správným citováním a odkazováním.
Píšete-li právě bakalářskou nebo diplomovou práci, bojujete s prokrastinací, nevíte z jaké strany se do psaní pustit, jak začít a jak svou práci strukturovat mrkněte sem. Napsala jsem pro Vás e-book plný rad a inspirace, který Vás záludnostmi psaní studentské práce provede.
Zdroje
[1] Informace a dokumentace – Pravidla pro bibliografické odkazy a citace informačních zdrojů: ČSN ISO 690. Úřad pro technickou normalizaci, metrologii a státní zkušebnictví, 2011.
[2] 102/2017 Sb.: Zákon, kterým se mění zákon č. 121/2000 Sb., o právu autorském, o právech souvisejících s právem autorským a o změně některých zákonů (autorský zákon), ve znění pozdějších předpisů. In: Sbírka zákonů 2017, částka 39. [cit. 2018-06-12]. Dostupné také z: http://www.psp.cz/sqw/sbirka.sqw?O=7&T=724
[3] Citace.com: Poradna [online]. [cit. 2018-10-30]. Dostupné z: http://citace.sux.cz/tema/15341-e-mail-a-citace-z-neho-sdeleni
[4] Často kladené dotazy: Poradna. Mendelova univerzita v Brně: Ústav vědecko-pedagogických informací a služeb [online]. [cit. 2018-10-30]. Dostupné z: http://uvis.mendelu.cz/casto-kladene-dotazy#4
[5] Nová citační norma ČSN ISO 690 – Bibliografické citace [online]. [cit. 2018-11-09]. Dostupné z: https://sites.google.com/site/novaiso690/home
Pingback: Jak na abstrakt a klíčová slova – časté Popelky diplomových prací - Rady a inspirace, jak psát studentské práce
Pingback: Netvořte plagiáty, citujte a buďte originální - Rady a inspirace, jak psát studentské práce
Pingback: Zase ty citace - Rady a inspirace, jak psát studentské práce