Udržte se na palubě

Udržte se na palubě

Semestr je v plném proudu a vy se jím tu v pohodě tu možná s menšími obtížemi snažíte proplout. Aby vaše plavba byla pokud možno klidná, i když se na vás valí moře požadavků, připravila jsem pro vás následující článek, ve kterém najdete 5 praktických rad, jak studovat úspěšně a neutopit se. Věřím, že se pro Vás stanou bezpečnými ostrovy k načerpání sil a inspirace.

Rada 1

Multitasking je mýtus

I když vám společenské časopisy i řada článků na internetu nabízejí obrázky úspěšných hospodyňek třímajících v jedné ruce vařečku v druhé žehličku a k tomu ještě s úsměvem na rtech uspávají dítě, nebo úspěšných vedoucích s deseti telefony u ucha, vězte, že lidský mozek je uzpůsoben k soustředění se na jednu věc.

Mnohem efektivnější tedy je věnovat se vždy jednomu problému a řešit úkoly pěkně za sebou.

Otestujte se

Schválně si můžete vyzkoušet velmi jednoduchý test. Zkuste si rychle za sebou napsat číslice od 1 do 10 a poté prvních deset písmen z abecedy. Máte? A teď si to zkuste napsat namixované – číslo a písmeno, tedy 1a, 2b, … Co Vám trvalo déle a dalo více práce?

Pokud se snažíme soustředit na více věcí najednou, zpravidla nám vše trvá déle a také roste pravděpodobnost, že se dopustíme chyby.

Rada 2

Odpočinek

Může to znít paradoxně, práce máte nad hlavu, nevíte co dřív a já vám radím nedělat nic?! Samozřejmě to neznamená, že semestr prospíte zimním spánkem unaveného medvěda, ale potřebujete si čas od času dobít baterky.

„Nemám čas nemít čas“

Věta „Nemám čas“ už se trvale zabydlela ve slovníku většiny z nás tak důkladně, že už ji ani nevnímáme a používáme ji mnohdy zcela samozřejmě. Schválně zkuste pozorovat, kdy ji používáte. Říkáte ji automaticky na všechno, a nebo opravdu jen cíleně a s vědomím, že vaše priorita je jinde.

Miluju větu, kterou v legendárních Přátelích reagovala Phoebe na pozvání: „Šla bych ráda, ale nechce se mi.“  

Mnohdy místo pravdivého „nechce se mi“ použijeme zaklínadlo „nemám čas“.  Ale většinou to není ani tak o čase, jako o prioritách. A jednou z nich, pokud se nechceme zbláznit z hrnoucích se povinností, je dobíjení baterek.

Takže rada druhá zní, najděte si činnosti, které vás nabíjejí a při nichž si odpočinete a najděte si čas, se jim věnovat.

Rada 3

Rozporcovat

Důležité je nenechat se úkoly zahltit a zdeptat. Větší úkoly si rozdělte na menší části a postupně se pusťte do jejich řešení. Za každý splněný úkol se nezapomeňte odměnit.

Rada 4

Rozlišovat

Opět jsme u otázky priorit. Docela důležité je, naučit se rozdělovat úkoly na ty důležité více a na ty, které tak podstatné nejsou. Asi nejtěžší je najít rovnováhu mezi perfekcionismem na straně jedné a totálním flákačstvím na straně druhé. Ani jeden z těchto přístupů nás k cíli nedovede. Respektive perfekcionista do něj možná dojde, ale za cenu naprostého vyčerpání.

Rada 5

Naplánovat

Začnu od lesa. Už za vlády Karla IV. Jsme měli plány pro hospodaření v lesích. A stejně, jako je potřeba plánovat dlouhodobé činnosti v lesním hospodářstvím, vyplatí se plánovat postup učení a přípravy při studiu.

Rozporcované úkoly, rozdělit podle důležitosti a naplánovat si, co, kdy a jak budete řešit. Čím je lepší začít a co si naopak nechat na později. Zde v zásadě existují dva možné přístupy, začít tím nejméně oblíbeným, a nebo se naopak navnadit splněním úkolů snazších, to už je na vás.

Sněz tu žábu

Ve své knize s názvem „Sněz tu žábu“ využívá její autor Brian Tracy metaforu k tomu, aby svým čtenářům ukázal, jak se vypořádat s úkoly a lépe si zorganizovat čas.  Začít tak můžete tím nejméně příjemným úkolem, žábou. Když ji spolknete, stoupne vám sebevědomí a s pocitem, že to nejhorší už máte za sebou, se směle pustíte do úkolu dalších.

Pokud jste dočetli až sem, věřím, že stojíte pevně u kormidla. Pokud bojujete s prokrastinací, pokračujte ve čtení tady, pokud nevíte, jak se pustit do učení, zkuste se otestovat v tomto článku, zjistíte, zda jste typ vizuální, auditivní nebo se vám lépe učí v pohybu. Trápí-li vás psaní semestrálky, pak mrkněte sem, na e-booky s tématem psaní studentských prací.

Přeji vám klidnou plavbu a úspěšné přistání :).

Kristýna Neubergová

Jsem vysokoškolskou učitelkou a expertkou na psaní odborných textů. Baví mě učit jak efektivně a věcně správně psát seminární, bakalářské, diplomové a jiné odborné práce. Více se dozvíte zde>>
Close Menu