„To co žák neumí, učitel zjistí během jedné minuty a to, co umí, ho nezajímá.“
Tolik citace jednoho z oblíbených Murphyho zákonů o škole. Abyste se nestali jeho obětí, připravila jsem následující text, ve kterém najdete 5 praktických rad, které vám učení usnadní.
1 Způsoby učení se
Na samém začátku je dobré vědět, jaký jste vlastně typ, jaký způsob učení vám nejlépe vyhovuje. V zásadě existují typy tři – vizuální, auditivní a kinestetický, o kterých si podrobněji můžete přečíst tady.
Asi nejrozšířenějším typem je typ vizuální, kdy se učíme čtením, psaním poznámek, podtrháváním, vytvářením myšlenkových map apod. Tady pozor na učení nazpaměť, kdy se nezřídka stává, že si něco u zkoušení sice vybavíme, protože to bylo dvakrát červeně podtržené vpravo nahoře, ale logické souvislosti nám unikají 🙂
Dalším typem, který najdeme především u dyslektiků a dysgrafiků, je typ auditivní. Takže pokud si nejlépe pamatujete informace, které vám někdo řekl, patříte právě do této skupiny.
Třetí typ, typ kinestetický, je zastoupen žáky a studenty, kteří si nejlépe věci pamatují a učí ve spojitosti s pohybem. V tom případě se nabízí třeba možnost opakování učiva při chůzi apod.
Zpravidla nejsme nikdy úplně vyhranění a tak zkuste způsoby učení obměňovat a vzájemně kombinovat. Testů, jak zjistit jakým typem jste právě vy, je celá řada. Zkusit můžete například tento na stránkách sogood languages. Praktické je, že po vyplnění zjistíte nejen, jaký jste typ, ale dostanete i rady jak se efektivně učit cizí jazyk, což se vždycky hodí 🙂
2 Výběr vhodného místa
„Na lyžáku budu zkoušená ze zemáku.“ Hlásí dcera a balí si batoh. „Aha, no tak se to pořádně nauč.“ Dávám jí jednu z typických rodičovských rad k ničemu 🙂 „Tak co, zkoušel tě?“ Sonduji po jejím návratu zpátky do nížiny. „Jo, jo, ve frontě na vlek.“ Zkoušet se dá na různých místech. V blahé paměti mám studenta, kterému jsem zápočet zapisovala na psí boudě u nás na vsi.
A stejně, jako se dá na různých místech zkoušet, dá se také na různých místech studovat.
Internet se hemží radami jak, kdy a právě také kde, je nejlepší se učit. Mnohé z tipů a rad se opakují nebo doplňují, jiné si protiřečí. Dočtete se tak například, že se nikdy nemáte učit ve svém pokoji, ale také, že právě vlastní pokoj je pro učení nejlepší. Takže je zase hlavně na vás, zvolit si to, co vám bude vyhovovat nejlépe.
Podívejme se na jednotlivé možnosti podrobněji.
Doma
Všechno potřebné máte zpravidla po ruce. Nikdo vás neruší a také vy nikoho nerušíte, takže si můžete třeba pískat nebo dělat dřepy a nikdo na vás nebude divně koukat. Nevýhodou jsou „nástrahy“ v podobě různých prokrastinačních činností.
„Nachystám si svačinku a začnu.“ „Mrknu na jediný díl nové série, dám si jednu partičku oblíbené hry,…ještě zaliju kytky a už se do toho pustím.“ Nebo dokonce: „Ještě si uklidím a pak už se opravdu do toho učení dám.“
Knihovny a studovny
Výhodou je klid a rychlá a snadná dostupnost zdrojů informací. Nevýhodou bývá, že klid je vyžadován i po vás. Takže zapomeňte nejen na pískání, ale také na polohlasné opakování, o dřepech ani nemluvím.
Další nevýhodou bývá zákaz jídla, takže sice máte přísun informací pro mozek, ale může vás trápit hlad.
Kavárny
V kavárnách si s přísunem jídla a pití starosti dělat nemusíte, ale zase musíte počítat s „odsunem“ finančních prostředků. Nevýhodou je také více rušivých vlivů – chichotající se puberťačky, věčně telefonující otravové, brečící mimino i hlasití kamarádi u sousedního stolku.
Venku
Učit se venku na čerstvém vzduchu je fajn, samozřejmě v závislosti na počasí. Zcela zásadní je výběr vhodného místa, abyste eliminovali vlivy rušivé a naopak využili všechny klady, které vám příroda nabízí.
Výhodou učení venku, na klidném místě, je ve spojení výhod předešlých míst. Na opuštěném místě se hůře hledají různé prokrastinační činnosti, i když najít se samozřejmě dají vždycky 🙂
Budete-li si pod širým nebem prozpěvovat a hlasitě si opakovat, divně na vás budou koukat tak jedině zajíci. Svačinku si můžete koupit cestou. Ostatně cestu jde také výborně využít, jako takový předěl mezi učením a odpočinkem.
Z vlastní zkušenosti mohu učení venku jen doporučit. V zimním semestru ho sice neuplatníte až v takovém rozsahu jako na jaře, ale i tak je to fajn.
V zimě se dá pohyb venku využít například k opakování. Pokud si své nově získané znalosti spojíte s nějakým zážitkem, místem, pohybem, pak si je zapamatujete mnohem snáz.
Do kapsy se také vejde pár papírů s poznámkami, které si můžete opakovat ve frontě na vlek, na lanovce a nebo třeba při svačince na běžkařském výletě.
3 Motivace
Co považuji za úplný základ je, nenechat se otrávit hned na samém začátku. Snažit se namotivovat a i na méně oblíbeném předmětu si najít něco zajímavého. Pokud se budete na učení aspoň trochu těšit, půjde vám mnohem líp.
Těšit se na učení něčeho, co vás fakt nebaví, je sice těžké, ale za vyzkoušení to stojí. A když už nebudete moci najít vůbec žádný klad, berte to tak, že si prostě trénujete mozek a jednou z vás budou čilé stařenky a staříci 🙂
4 Opakování
Říká se, že opakování je matkou moudrosti, a něco na tom je. Proto není zrovna ideální nechávat si na přípravu ke zkoušce jeden den. Abyste se něco opravdu naučili, je potřeba věnovat čas nejen tomu, to do své hlavy dostat, ale také tomu, aby to tam chvíli zůstalo. Ve svém článku „Zkouškové období v klidu a s přehledem“ radím nechávat si věci uležet. Když použiju další rčení, tak ráno je moudřejší večera.
5 Učte ostatní
Pátou radou se vrátím k Murphyho zákonu uvedeného na začátku. Při učení je potřeba si čas od času ověřit, co vlastně umím, a to ideálně dřív, než učitel zjistí, co neumím. Jedním z nejúčinnějších způsobů jak takové zjištění provést, je vysvětlit probíranou látku někomu jinému.
Pokud to, co jsme se naučili, dokážeme deklamovat, ještě neznamená, že všemu opravdu rozumíme. Zkuste vše vysvětlit spolužákovi. Váš žák se svými dotazy nebude snažit zjistit, co neumíte, ale bude se váš výklad snažit pochopit a tím ho pomůže pochopit i vám.
Na závěr ještě malé shrnutí: Zjistěte, jaký způsob učení vám vyhovuje nejlépe, vyberte si pro učení to správné místo, namotivujte se a těšte se. Pak už jen stačí si látku pravidelně opakovat a nakonec všechno pěkně vysvětlit spolužákům. Další rady a tipy najdete také v článku „Jak se zbavit strachu a stresu ze zkoušek“, který si můžete přečíst tady.
Tak šťastnou cestu zkouškovým obdobím 🙂