Desatero k obhajobě diplomové práce

Desatero k obhajobě diplomové práce

Každý rok, s železnou pravidelností, pravidelněji než se v současnosti střídají roční období :), přichází státní závěrečné zkoušky a obhajoby bakalářských a diplomových prací. V následujícím textu jsem pro vás připravila praktické desatero, ve kterém najdete rady a tipy, jak se bez obav a stresu na obhajobu připravit.

I.

Příprava

Rčení „těžko na cvičišti, lehko na bojišti“ platí pro obhajobu bakalářské nebo diplomové práce dvojnásob.  S blížícími se obhajobami vzrůstá nervozita a dobrý plán vám ji pomůže překonat.  Je fajn všechno si včas promyslet a rozplánovat, a to jak přípravu na zkoušky, tak také obhajobu své práce.  Samotné obhajobě samozřejmě nutně předchází odevzdání práce. Pro inspiraci, jak ještě na poslední chvíli svou práci „vymazlit“, si pojďte sem.

V rámci svého plánu si vymezte dostatek času na přípravu prezentace. Naplánujte cestu do školy, zvlášť pokud dojíždíte z větší dálky. Ve svém plánu nezapomeňte ani na takové „drobnosti“ jako je oblečení, ve kterém budete svou práci obhajovat a jakou svačinou se posilníte. 

II.

Náplň prezentace

O tom, že je obsah prezentace důležitý, není třeba se zmiňovat. Co všechno byste v ní měli zahrnout, najdete zde. Důležité je shrnout to podstatné, zaměřit se na vaše závěry a přínosy.

„V naší firmě pracuje tolik a tolik zaměstnanců, z toho je tolik a tolik žen. Ve vedoucích pozicích je zastoupeno  žen  tolik a tolik, což činí tolik a tolik procent…..“ Odříkává přednášející monotónním hlasem a mně se klíží víčka. Je fajn, že máme představu o genderové vyváženosti firmy, ale konference je o využívání alternativních zdrojů energie a k tomu se řečník ani po 20 minutách stále ještě nedostal. Rozhlédnu se kolem sebe, nejsem jediná, kdo se ošívá a nudí. A jeden z účastníků sedící přede mnou si nepokrytě „paří“ na mobilu :).

Takže zapomeňte na 10 úvodních stránek popisujících obecně známé skutečnosti nebo fakta, která s vaším tématem až tak úplně nesouvisí a zaměřte se na to podstatné, čím jste se ve své práci zabývali.

Jednotlivé promítané stránky prezentace by měly být přehledné, jasné a také dobře čitelné. Žluté písmo na modrém pozadí se opravdu z větší vzdálenosti čte špatně.

III.

Čas prezentace

„Jedním ze závěrů, ke kterým jsme v naší práci došli, je…..“ popisuje řečník a nevypadá, že se blíží ke konci, snažím se jako předsedající konferenční sekce zachytit páně profesorův pohled a decentně ho upozornit na ubíhající čas. Marně. „Pane profesore, už Vám vypršel čas“ nezbývá mi, než využít krátké pauzy v jeho přednesu. „Ano jistě, už jsem na konci.“ Po tomto nadějném ujištění následují další tři „slajdy“ a závěr stále nikde. O dalších pět listů přednášky později a několika výmluvných, leč marných poklepání na hodinky, opět upozorňuji na přečerpání časového limitu a v duchu si pomyslím, jak je fajn, že naši studenti „timing“ zvládají podstatně lépe než řada přednášejících na odborné konferenci.

Na obhajobu své práce máte vymezený čas, který je opravdu dobré dodržet.  Zkuste si svou prezentaci nahlas odříkat a čas si změřit. V potaz vezměte i nervozitu. Máte tendenci mluvit rychleji nebo naopak déle hledáte slova? Nicméně platí, že je lepší mít prezentaci o pár minut kratší než delší.

IV.

Posudky

Seznamte se s posudky, jak vedoucího vaší práce, tak také oponenta a připravte se na jejich otázky. Mají-li výhrady k vaší práci, předem si promyslete diplomatické odpovědi. Jsou samozřejmě věci, za kterými si můžete stát, na druhou stranu tvrdit, že oponent tomu prostě nerozumí, nepůsobí dobře, stejně jako pokud student zatvrzele odmítá uznat zcela zřejmou chybu.

Mnohem sympatičtěji působí, pokud uznáte, že jste se chyby dopustili a uvedete správnou odpověď.

V.

Oblečení

Výběr oblečení se nevyplatí podcenit. Pánové to mají celkem jednoduché, stačí si vzít oblek a jít. Pokud se vám ale nechce vytahovat oblek, ve kterém jste se potili u maturity, nebo vám oblek nesedí nebo se v něm fakt necítíte dobře, sáhněte aspoň po kalhotách sladěných se sakem. „Umělecky“ roztrhané džíny a tričko s nápisy na obhajobu nepatří, stejně jako sportovní kalhoty, pohorky a flanelová košile. Dámy mají pole působnosti poněkud širší. Sukně, šaty, kostýmek nebo společenské kalhoty, dovoleno je v zásadě vše, samozřejmě s ohledem na důležitost události. Obecně pak platí, že ať už se rozhodnete pro sukni nebo kalhoty, oblečení by mělo být společenské, ale také pohodlné, měly byste se v něm cítit dobře a samozřejmě by Vám mělo slušet :).

VI.

Spánek

Spánek a odpočinek jsou opravdu důležité. Večer před obhajobou už všechno zavřete, vypněte počítač a začtěte se třeba do napínavé detektivky. Vaše mysl se odpoutá, přijdete na jiné myšlenky a místo obhajoby se budete bát třeba masového vraha řádícího v New Yorku :).

VII.

Jídlo

Zatímco někdo nemá problém se před obhajobou nacpat k prasknutí, jinému sevřený žaludek nedovolí ani se napít.  Buď jak buď, snažte se aspoň něco málo sníst a vypít. Sebou si pak zabalte svačinku něčeho, co máte rádi a co vás zasytí, ať už jsou to oříšky, čokoláda a nebo kus uheráku :).

VIII.

Cesta

Na cestu se vydejte s dostatečným předstihem. Neboť, jak říká jeden z Murphyho zákonů: “ Množství traktorů, kombajnů, trabantů a jiných pomalu jedoucích aut, které potkáte na jednom kilometru cesty, je přímo úměrné tomu, jak moc pospícháte.“

IX.

Před obhajobou

V článku „Jak se zbavit strachu a stresu ze zkoušek“ si můžete přečíst, že jednou z možností, jak se vyhnout stresu a strachu je vyhnout se těm, co se bojí a stresují ostatní, zkrátka nenechte se rozhodit ostatními nervózními spolužáky.

X.

Při obhajobě

Chovejte se, pokud možno, přirozeně. Což se sice snadno říká, ale hůře dělá. Každopádně se vyvarujte příliš sebevědomého vystupování, stejně jako nesmělého kuňkání v koutku. Máte za sebou řadu let studia, bezpočet zápočtů i složených zkoušek, napsali jste práci, jak nejlépe umíte, tak se nemáte čeho bát :).

Pokud Vás obhajoba právě čeká a máte z ní obavy, mrkněte se ještě na článek „Nebojte se obhajoby„. Přeji Vám hodně štěstí :).


Kristýna Neubergová

Jsem vysokoškolskou učitelkou a expertkou na psaní odborných textů. Baví mě učit jak efektivně a věcně správně psát seminární, bakalářské, diplomové a jiné odborné práce. Více se dozvíte zde>>
Close Menu