Motivace – kde ji stále brát?

Motivace – kde ji stále brát?

Žijeme ve zvláštní době, kdy se náš život stále víc a víc odehrává v kyberprostoru. Mohlo by se tak zdát, že jsou podmínky pro psaní diplomky vlastně ideální. Nic a nikdo vás neruší, do školy ani do baru nemůžete, takže co dělat jiného než psát a psát. Ale možná je to jen zdání, ostatně mnoho rušivých vlivů přichází právě z kyberprostoru. Sedíte, koukáte do obrazovky nebo z okna a vaše rozhodnutí psaní nevzdat se pomalu vytrácí.

Kde stále brát motivaci? To je otázka, na kterou naleznete odpověď, a když ne odpověď, tak aspoň tipy, jak na ni, v následujícím textu.

S odhodláním jste se pustili do psaní diplomky s jasným rozhodnutím, dopsat ji stůj co stůj. Uplynulo pár týdnů a vaše tempo pomalu upadá a do psaní se vám chce čím dál tím míň. Co s tím?

Vaše proč

Nejdůležitější je vaše proč. Proč chcete diplomku dopsat? Pravděpodobně proto, že chcete dostudovat. Důvodů k dostudování se jistě najde dost. Možnost získání zajímavé práce, nebo práce ve státní správě, kde se, na rozdíl od řady soukromých firem, bez titulu neobejdete, lepší pozice na trhu práce i finanční ohodnocení. Důvodů k dopsání je spousta, zkuste si najít ten svůj a někam si ho napište, ať ho máte stále na očích.

Vizualizace

Využít také můžete své fantazie. Zkuste si představit, že už titul máte. Prožijte si v duchu pocit dopsání a odevzdání práce i promoci. Vžijte se do pocitu, že jste všechno úspěšně zvládli.

Začátek

„Začátek je ta nejdůležitější součást každé práce.“ (Platón)

Říká se, že každý začátek je těžký. Něco na tom bude, ale když uděláte první krok, druhý už bude snazší. Nenechte se svázat obavami z množství textu, které musíte sepsat.

Mnozí učitelé, především češtináři, poukazují na fakt, že dnešní generace studentů odkojených krátkými texty na sociálních sítích, má strach z psaní delších textů, a tak si třeba i z tohoto důvodu raději opatří diplomku jinak.

Možná mají pravdu, ale to ještě neznamená, že byste nezvládli napsat diplomku. Diplomová práce není román, naopak dlouhá rozvětvená souvětí nejsou v odborné práci příliš žádoucí.

Navíc, diplomka není diktát ani přesně zadaná slohová práce. Slova, u kterých si nejste jistí, můžete nahradit jinými, navíc textové editory vám mnohé hrubky vychytají. Jen pozor na to, že kontrola není stoprocentní.

Malá odbočka k časté chybě v psaní procent. Nic není stoprocentní nebo 100% (zápis vyjadřuje přídavné jméno), nic není na sto procent 100 % (zápis vyjadřuje číslovku).

A naopak jiné chybky při kontrole mohou vzniknout. K těm nejčastějším patří oprava překlepů na úplně jiná slova, než jaká jste měli na mysli vy.

Když se tak například dočtete, že bokatí lidé platí vyšší daně. Může to sice znamenat daň z tloušťky, ale s větší pravděpodobností to nebudou lidé bokatí, ale bohatí.

Rozdělení práce, radost a zvyk

Pusťte se do psaní po malých kouscích, jak na to, se můžete dočíst třeba tady.

Najděte v psaní radost, snažte se, aby vás práce bavila. Jasně, nejde to vždycky a i nudné pasáže je třeba napsat, ale práce, která nás baví, lépe odsýpá a na výsledku je to znát. 

Z psaní si vytvořte zvyk a držte se ho.

Nesnažte se psát lépe, než v daný okamžik dokážete.

Nikdo není dokonalý, zapomeňte na perfekcionismus, ale ne na pochvalu

Perfekcionismus je cesta do pekel. Lepší práce nedokonalá než žádná. Navíc psaní je dlouhý proces, při kterém se toho spoustu naučíte, takže, když se pak na konci k prvním částem vrátíte, budete si je moci upravit a zdokonalit.

Nezapomeňte se pochválit a odměnit za to, co už máte, namísto toho, abyste se stresovali tím, co vám ještě chybí.

Kamarádi

Povzbuzujte se se spolužáky, jen pozor na věčné škarohlídy, kteří vás poznámkami o tom, že to stejně nemá cenu a nedá se to zvládnout, mohou pěkně demotivovat. Podobně vás ale mohou stresovat nadšenci, kteří budou hlásit, jak jim to pěkně jde a kolik už toho mají. Najděte si kamarády na stejné vlně a zdravě s nimi soutěžte a povzbuzujte se navzájem.

Důležitý je také odpočinek a dobíjení baterek, aby vás psaní úplně „nevycuclo“ před cílem.

Soustředění

A jedna důležitá rada na závěr: Zapomeňte na populární multitasking a soustřeďte se vždy na jednu věc. Snažte se být v přítomném okamžiku. Když píšete, tak pište. Když odpočíváte, tak odpočívejte. Když sjíždíte sociální sítě, vymezte si na to určitý čas a pak se zase vraťte zpátky do světa reálného.

Tak ať se vám dobře dopíše 🙂

A pokud cítíte, že potřebujete pravidelnou dávku podpory a inspirace, zkuste E-mailový kurz „Sedm milníků na cestě k diplomce“.

Kristýna Neubergová

Jsem vysokoškolskou učitelkou a expertkou na psaní odborných textů. Baví mě učit jak efektivně a věcně správně psát seminární, bakalářské, diplomové a jiné odborné práce. Více se dozvíte zde>>
Close Menu