Jak neskončit studium hned v prvním ročníku

Jak neskončit studium hned v prvním ročníku

Zatímco v souvislosti s nástupem rozechvělých prvňáčků do školy se ve všech médiích objevují články o tom, jak je důležité děti podpořit, v souvislosti s nástupem studentů do škol vysokých se zprávou dne stává počet studentů, kteří studium nedokončí, což není zrovna povzbudivé. O tom, co dělat, abyste neskončili mezi nimi, si můžete přečíst v následujícím článku, ve kterém najdete ve třech krocích shrnuté rady k úspěšnému studiu.

Začněme pesimisticky, pohledem do grafů, které jsou součástí zprávy Studijní úspěšnost na českých vysokých školách [1], představené ministerstvem školství.

Obr.1 Neúspěšnost v bakalářském studiu [1]

Nultý ročník označuje studia ukončená ve stejném kalendářním roce, ve kterém byla započata, „1. rok“ pak studia ukončená v kalendářním roce následujícím po roce zápisu atd. Ať už se podíváme do prvního grafu na studium bakalářské nebo do grafu druhého na studium magisterské, je zřejmé, že většina studentů končí v prvním ročníku, tedy pouhý rok od zápisu.

Obr.2 Neúspěšnost v magisterském studiu [1]

A nyní už k optimističtější části. Co tedy dělat, abyste úspěšně vystudovali a nestali se jen smutnou položkou statistiky? V zásadě jsou důležité tři kroky. Prvním je správný výběr školy, což je téma velmi široké a určitě by vydalo na celý článek. Rady v kroku druhém se vztahují na zahájení studia a krok třetí je krokem motivačním. Další rady a inspiraci najdete v článku Začátek semestru – nenechte si ujet vlak.

3 kroky k úspěšnému studiu

Krok první – správný výběr školy

Tím úplně hlavním a základním je už samotný výběr školy. Vždycky je dobré vědět, co od zvoleného oboru očekáváte a také, co zvolený obor očekává od vás. Takže se informujte, hledejte, pátrejte.

Při výběru je samozřejmě důležité brát ohled na své vlastní talenty a předpoklady, stejně jako na možnosti budoucího uplatnění. Kritériem bývá také přijímací řízení. Ale ať už se rozhodnete jít cestou nejmenšího odporu a zvolíte školu bez přijímaček nebo se pustíte do náročného konkurenčního boje, důležité je, aby vás vybraný obor bavil.

Můžete si také vyzkoušet test „Průvodce výběrem vysoké školy“, který najdete například zde.

Krok druhý – zahájení studia

Základem jsou informace. Zjistěte si všechno, co se dá, prohledejte webové stránky školy, podívejte se na informace k jednotlivým předmětům, mrkněte na vyučující, ptejte se starších spolužáků.

Určitě nevynechejte první přednášku. Zjistíte, jak vypadá Váš vyučující, jak bude probíhat výuka i jaké má požadavky. Když Vám nebude něco jasné, ptejte se.

Nemusíte se bát zeptat, abyste nevypadali jako pitomci, jen si dejte pozor na otázky typu: „Na kolik cvičení musím přijít, abych dostal zápočet? Musím chodit na konzultace nebo stačí pouze na konci semestru odevzdat hotovou práci? V době terénního kurzu plánuju dovolenou, co s tím budete dělat?“.

Z vlastní zkušenosti Vám mohu říct, že tyto a podobné otázky vyučujícího právě nepotěší. Na druhé straně, pokud opravdu víte, že se z nějakých důvodů, například časové kolize předmětů při studiu více oborů či škol, nemůžete všech přednášek či cvičení zúčastnit, pak je fajn, přijít a domluvit se na začátku semestru a ne až na jeho samém konci.

Vzpomínám na studenta z nejmenované cizí země, který přijel na semestrální studijní pobyt. Jeho první otázka zněla, zda musí chodit na přednášky. Ujistila jsem ho, že přednášky jsou nepovinné, nicméně předpokládám, že se uvidíme na konzultacích. Na to student chvíli mlčel a poté přiznal, že se přijel do Prahy především bavit. No, kromě klasické semestrálky dostal ještě práci navíc a nakonec i ten zápočet.

Krok třetí – vydržet

Důležitým, ale nepříliš populárním krokem je prostě vytrvat. Nenechat se odradit na samém začátku. Zejména na technických školách je potřeba se prokousat matematikou, fyzikou a dalšími předměty, než přijdou ty, které jste vlastně přišli studovat.

Dcera mé kamarádky studovala medicínu a prohlašovala, že jediné co je ke studiu potřeba, je zadek. Studium se prostě musí vysedět :).

Takže všechny ty mravokárné poučky o píli a vytrvalosti nelze bohužel šmahem odhodit, jako zastaralé a nemoderní. Hodně důležitá je motivace. Když víme, co chceme a proč studujeme, máme větší šanci, že nás prvotní nadšení neopustí hned po imatrikulaci. Učení sice samo do hlavy nenaleze, ale existuje spousta různých metod, jak si ho aspoň trochu ulehčit a zjednodušit. Podívat se můžete například na článek „Jak zvládnout zkouškové období v klidu a s přehledem“.

Z grafů v úvodu článku je jasné, jak důležitý je první ročník. Kdo se „chytne“ hned na začátku, má velkou šanci uspět. A co vám ještě může pomoct, abyste studium předčasně nevzdali?

Odpočinek. Paradoxně nestačí pouze pilně studovat, důležité je také odpočívat. I když se Vám bude zdát, že se toho na vás valí moc, snažte si uchránit své koníčky. Občas je důležité vypnout nebo přepnout mysl úplně jinam, učení vám pak půjde snáz. Důležité také je pořádně se vyspat :).

Kamarádi. Najděte si mezi spolužáky nejen kamarády na „paření“ a zábavu, ale také tahouny, kteří vědí, kdy se co má odevzdat, poradí vám a třeba zavelí: „Za dva dny jdeme společně na zkoušku, tak dneska žádný film, budeme se učit!“

Vyhýbejte se škarohlídům, kteří s vážnou tváří chodí po škole a zoufají, že toho je moc, že to nemá smysl a že se to stejně nedá naučit. Raději si řekněte, že když to dali jiní, tak proč ne právě vy? A obklopte se lidmi naladěnými podobně.

Nedkládejte. Boj s prokrastinací je těžký, ale určitě není beznadějný. Jak na něj, se můžete dočíst například tady, v článku „Prokrastinace – trojhlavá saň sedící nám za krkem“.

Inspiraci k tomu jak vytrvat můžete najít v legendárním filmu Pelíšky, který zpopularizoval hru „Pianěr Vyděržaj“  nebo v knížce Ireny Douskové Hrdý Budžes, kde si hlavní hrdinka ze slovního spojení „hrdý buď žes“ vytvořila svého hrdinu, odvážného a vytrvalého Budžese.

A jaký že student má největší šanci, že dostuduje? V zásadě každý, který, stejně jako hrdý Budžes vytrvá, a sám to nevzdá. Spíš než na tom, jestli je někdo chytrý více nebo méně a má podmínky takové nebo makové, záleží na tom, jestli se prostě kousne a rozhodne se to dát.

Tak hodně štěstí, a i když žádný Budžes není, vytrvejte :).

Použitý zdroj:

[1] Studijní úspěšnost na českých vysokých školách v roce 2018. In: MŠMT ČR. [cit. 2019-09-12]. Dostupné z: http://www.msmt.cz/uploads/odbor_30/TF/Analyticke_materialy/Studijni_uspesnost_na_ceskych_vysokych_skolach_v_roce_2018.pdf

Kristýna Neubergová

Jsem vysokoškolskou učitelkou a expertkou na psaní odborných textů. Baví mě učit jak efektivně a věcně správně psát seminární, bakalářské, diplomové a jiné odborné práce. Více se dozvíte zde>>
Close Menu